JPK

Weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej. Przepisy nałożyły na przedsiębiorców obowiązek przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych podatkowych. Informacje te muszą być generowane i przesyłane w wersji elektronicznej  w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego weszły w życie 1 lipca 2016 r. Jednak ustawodawca przewidział okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i przesyłania rejestrów VAT bez wezwania organu podatkowego na mikroprzedsiębiorców nałożony jest od 1 stycznia 2018 r., natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r. Z kolei obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie JPK na mikroprzedsiębiorców, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców zostanie nałożony od 1 lipca 2018 r.

 

Zgodnie z art. 104 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych spełnił łącznie dwa warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro.

Zatem mikroprzedsiebiorcą jest każda jednoosobowa działalność gospodarcza, nawet jeżeli nie zatrudnia pracowników – a co za tym idzie – od stycznia 2018 roku wszystkie firmy będą musiały sprostać obowiązkowej, co miesięcznej wysyłce  JPK_VAT do Ministerstwa Finansów.

Bezwzględny obowiązek spoczywający na przedsiębiorcach od 1 stycznia 2018r. dotyczy wyłącznie struktury o nazwie:

  • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT.

Oznacza to, że pliki muszą zostać przesłane do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Co więcej, mimo wprowadzenia miesięcznego obowiązku raportowania JPK, firmy nadal mogą składać deklaracje VAT kwartalnie – przepisy w tym zakresie nie zmieniły się. Konieczne będzie generowanie jednego pliku xml – ewidencji zaciągającej i zestawiającej w jednym miejscu dane z:

  • rejestru zakupów VAT
  • rejestru sprzedaży VAT
  • deklaracji VAT.

JEDNOLITY PLIK KONTROLNY NIE BĘDZIE SKŁADANY W WERSJI PAPIEROWEJ
A WYŁĄCZNIE W WERSJI ELEKTRONICZNEJ!

Od 1 lipca 2018r. fiskus może wymagać więcej. Wówczas podatnik na żądanie urzędników będzie zobowiązany do wysyłki danych w ramach następujących struktur:

  • księgi rachunkowe (JPK_KR),
  • wyciągi bankowe (JPK_WB),
  • magazyn (JPK_MAG),
  • faktury VAT (JPK_FA),
  • podatkowe księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR)

ewidencja przychodów (JPK_EWP).

1 thought on “JPK

Możliwość komentowania jest wyłączona.