Split Payment

Czyli dwa przelewy za fakturę zamiast jednego. Tak już od 1 lipca 2018 roku (a nie od 1 kwietnia 2018r – jak to wcześniej było zakładane) będą mogły wyglądać płatności między przedsiębiorcami. Co to w praktyce oznacza i jak split payment będzie wyglądał w praktyce? Wyjaśniamy.

Split payment, to kolejny element procesu uszczelniania systemu podatkowego przez Ministerstwo Finansów. Koncepcja jest bardzo prosta. Płatność za fakturę w obrocie między przedsiębiorcami obecnie trafia w całości na rachunek sprzedawcy, a ten, dokonuje stosownych rozliczeń z urzędem skarbowym – uiszcza kwotę należnego podatku VAT. A raczej: powinien uiścić, bowiem w praktyce zdarza się, że te środki nigdy do budżetu nie trafiają. Split payment takie zachowania uniemożliwia, a przynajmniej znacząco utrudnia.

Na fakturze wskazano będą bowiem dwa rachunki: jeden „normalny”, a drugi dedykowany dla podatku VAT. Nabywca towaru lub usługi będzie wykonywał dwa przelewy: kwotę netto – na rachunek główny, a kwotę podatku VAT – na dedykowany rachunek. Banki (w tym spółdzielcze) oraz SKOK-i będę musiały dla przedsiębiorców takie rachunki prowadzić, a także – na żądanie organów podatkowych – udostępniać informacje o zgromadzonych tam środkach. Podatnik będzie miał ograniczone możliwości korzystania z tego specjalnego, podatkowego konta (tylko jednego, niezależnie od liczby innych, firmowych rachunków). Będzie on mógł jedynie zapłacić podatek oraz zapłacić VAT swoim kontrahentom (na ich specjalne rachunki). Otwarcie i prowadzenie rachunku VAT będzie wolne od dodatkowych prowizji i opłat dla banku. Środki zgromadzone na takim rachunku będą wolne od egzekucji sądowej i administracyjnej.

Split payment nie będzie jednak – przynajmniej na razie – obowiązkowy. Ministerstwo co prawda miało takie plany (i chyba wciąż je ma), ale jest to na tyle duża zmiana w praktyce obrotu gospodarczego, że na razie wycofano się z tak daleko idących zmian. Zamiast tego, rząd przygotował zachęty dla tych, którzy zdecydują się na taką formę wspierania wiecznie głodnego fiskusa:

  • zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej za VAT,
  • zwolnienie z sankcji za VAT (tj. zastosowania podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 150% stawki odsetek za zwłokę
  • przyspieszony zwrot podatku VAT (do 25 dni).